Logo Yazılım Yedek (Backup) almak

Logo Yazılım Yedek (Backup) almak

Logo yazılım ürünleri Start, Start 3, Go, Go Plus, Go 3, Tiger Plus, Tiger 3, Tiger 3 Enterprise , Logo Connect yazılımlarını kullanıyor iseniz kesinlikle yedek almanızı tavsiye ediyoruz.

Yedek aldığınız konum bir harici disk olabileceği gibi bulut ortamında bir yer de olabilir. Bilgisayarın içine alacağınız yedekler bilgisayarınızın saldırıya uğraması veya virüs bulaşması sonucunda çalışmaz duruma gerekilir.

Logo yazılım ürünleri sql veritabanını kullanır. Aşağıda sizlere detaylı bir şekilde yedek (backup) almayı anlatıyor olacağız.

 1. Sql server management studio’yu bilgisayarınızdan bulabilmek için “Başlat” bölümüne “sql server” yazınız ve programı açınız.Aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi. 
 1. Login kısmı çoğunlukla “sa” dır.Sql kuran danışmanınızdan “sa” nın şifresini öğrenebilirsiniz.Password alanına da şifresini girerek “Connect” e tıklayarak sql e login yani giriş yapmış oluruz.

 
 1. Databases kısmındaki +(artı) ikonuna tıklanıyınız.

  
 1. Çıkan ekranda sql dataları (veritabanlarını) göreceksiniz. Logo ile ilgili olan dataları ayrı ayrı aşağıdaki tüm işlemleri tekrarlayarak yedek alma işlemini yapıyor olacaksınız.Bizim logo datamız olan “TIGER3_EKOL” isimli veritabanı üzerinde sağ tıklayıp sırasııyla “Tasks” 🡺 “Back Up…”  seçeneklerine tıklayınız

 
 1. Aşağıdaki gibi ekran karşınıza gelecektir. 
 1. “Remove” e tıklayınız.

 
 1. Ardından “Add” butonuna tıklayınız sonra küçük bir ekran daha çıkacak.Orada üç noktaya (..) tıklayınız.

 
 1. Aşağıdaki gibi ekran daha gelecek oradan kaydırma çubuğunu kullanarak yedek alacağınız konumun seçilmesi ve yedek isminiz yazmanız gerekmektedir.

 

 
 1. İlgili konum seçildikten ve isim verildikten sonra “OK” a tıklayınız 
 1. Aşağıdaki ekranda önce sol üstte yer alan “Media Options” a tklayınız ve daha sonrada ortadaki ilgili 2 adet kutucuyu işaretleyip “”OK” butonuna tıklayarak yedek alma işlemini başlatmış olursunuz.


 
 1. İşlem bittiğinde aşağıdaki gibi yedekleme işleminin tamamladığına dair mesaja “OK” a tıklayarak ilgili veritabanı için yedek alma işlemini tamamlamış oluyoruz.Başka veritabanlarınız varsa onları da 4. Adımdan itibaren işlemleri tekrarlayarak yedek alabilirsiniz.

 
 1. Aşağıda yedeği aldığım dosyayı görebiliriz

 

 

Paylaş: