e-Fatura

“ e-Fatura Mükellefine e-arşiv Fatura gönderilemez ” Hata Mesajında yapılacak İşlemler Nelerdir.
Logo Connect veya Logo Connect Cloud üzerinde aldığımız en sık mesajlardan birisi de “e-Fatura Mükellefine e-arşiv Fatura gönderilemez” mesajıdır. Bu mesaj özellikle Yıl başlarında e-fatura’ya geçen müşterilere Mükellef kontrol işlemi yapmadan düzenlenen ve e-faturaya geçmiş müşteriler üzeninde aldığımız bir hata mesajıdır. Mesajın detayını aşağıda görebilir siniz.
 

Bu durumda yapılması gereken işlem adımları şu şekildedir.
Öncelikle hata alan Fatura paketini Logo Connect e Onaylanacak sekmesine getirmemiz gerekir. Bunun için Yakarıda ki mesajı kapat seçeneği ile kapatarak, ilgili paketin üzerinde sağ klik Çıkar denir, Gelen uyarıya Tamam denir. Bu şeklide paket çıkarılır, yani Fatura Paketi Onaylanacak sekmesine düşer.
ERP tarafında Cari hesabı e-Fatura olarak Güncelleyip, faturayı da e-faturaya çevirmek gerekir. Bunun için İlgili Cari kart üzerinde iken sağ klik “e-fatura Mükellef Kontrol” Seçeneğine tıklanır, karşımıza gelen ekranda Gelen ve Giden Posta etiketler seçilir, 1 adet Posta etiketi varsa ERP kendi seçer, Birden fazla Posta Etiketi olması durumunda Karşı firma aranır ve Posta etiket bilgisi alınır. Böyle bir imkân için zaman yoksa Default seçmeyi öneriyoruz. Cari Hesap Güncelle ile Cari Kartın e-fatura Mükellefi olarak kayıt işlemi gerçekleştirilir. Aşağıdaki Resimde görüldüğü gibi ERP de ( GO 3 , Tiger 3 , Tiger Enterprise) ilgili cari kartın içerinde e-devlet sekmesinde e-fatura kullanıcısı işaretlendiğini ve Gelen ve Giden Posta etiketlerinin yazıldığını görebiliriz
 
Hatalı olarak Kesilen e-arşiv Fatura üzerinde sağ klik değiştir işleminden sonra Cari kart tekrar seçilir ve e-Arşiv Faturanın e-Fatura olduğu görülür. 
Burada dikkat edilmesi gereken konu İlgili Fatura ya sıradaki e-fatura numarası verilmesidir. Boşta kalan e-Arşiv numarasını e-arşiv müşterisi için kullanmanız gerekmektedir. Burada Mevzuata uygun şekilde hem e-fatura hem de e-arşiv fatura numaralarının tarih ve sıra uygun şekilde ilerlemelidir. Aksi bir durumda kullanılamayan bir no var ise bunu GİB e bildirmek gerekir.
E-fatura içerisinde Boş alan da sağ klik e-fatura bilgilerine tıklayarak, e-fatura Statüsü Sunucuda Hata alındı ise bu alan GİB e gönderilecek seçilir. E-fatura senaryosu tekrar seçilmesi gerekir. Kaydet ler ile çıkılır. Artık e-fatura e-arşiv e dönmüş oldu.
Sonrasında Logo Connect e-fatura sekmesinde e-Fatura Gönder ekranında Onaylanacak sekmesinde, İlgili Faturayı incelenebilir, çıktısı alınabilir, gerekli kontroller sonrasında standart olana Onayla, paketle, Gönder ile gönderebiliriz.
Böylece Müşterimize e-fatura göndermiş olduk, Her faturada olduğu gibi durum Sorgula ile Faturanın durumunu takip edip, Durum Kodunun 1300 olduğunu gördüğümüzde e-faturamız karşı tarafa ulaşmış demektir.
 

Paylaş: