E-Fatura

Elektronik ortamda hazırlanarak sunulan faturalar olarak isimlendirilmektedir. Kağıda basılmadan önce sunucularına iletilen e faturalar tüm firmaların kullanımını gerektirecek bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Giderek artan isteklerce şekillenmekte ve kurum tasarrufunda en önde gelen faktörler arasında yer tutmaktadır. E-fatura, önceden tanımlanmış olacak olan kullanıcıların UBL-TR standartına uygun olarak ve elektronik belge olarak düzenlenen faturaların, belirtilen veri aktarım protokolü yardımıyla gönderen taraftan alıcı tarafa iletimini sağlayan mesajlaşma alt yapısıdır.

Faturaların E-Fatura Sistemine Dönüştürülmesi

 

Faturaların;  elektronik belge olarak düzenlenmesi, elektronik ortamda iletiminin sağlanması, elektronik olarak korunması ve ibraz edilmesi durumunda getirilen yasal çerçeve süresince ve Gelir İdaresi Başkanlığı'nın belirlediği kurallara uygun düzenlenip geliştirilen logo yazılım e fatura uygulaması kağıt fatura ile aynı hukuki nitelik çerçevesine sahip olmaktadır. Elektronik ortamda düzenleme ve iletim sağlamaya olanaklı kılan bir uygulama olmaktadır. E arşiv fatura ve logo e irsaliye ile desteklenmektedir.

Bazı işletmelerin e fatura sorgulama kullanımı zorunlu kılınmaktadır. Eğer işletmeniz 412 sıra numaralı VUK Genel Tebliği kapsamında e fatura  kullanması zorunlu mükellefler listesinde yer alıyorsa ya da kağıt fatura kullanımının neden olduğu operasyonel maliyetlerini azaltmak amaçlanıyor ise e fatura uygulamasına geçilmekte ve bu avantajlardan yararlanmak mümkün olmaktadır. E defter sistemi de e fatura sistemi ile bütünleşmektedir.

E-Fatura Entegrasyonu

Logo yazılım Özel Entegratörlük Hizmeti çerçevesinde, 7/24 aktif çalışmalar yapan, güvenilir ortam ile bir sistemin yatırımları ve verileri desteklenmiş olunmaktadır. Böylelikle  elektronik fatura gönderimi ve alınımı işlemlerinin teknik yeterlilik düzeyine sahip olması, Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan özel entegrasyon izni almış Özel Entegratör Hizmet sağlayıcısı elektronik logonun bilgi işlem sistemi aracılığı ile uygulanmasına imkan verilmektedir. Özel Entegratörlük Hizmeti alan firmalar elektronik faturaların onay işlemlerini web üzerinden ilerletmektedir. eLogo Özel Entegratörlük Hizmeti, Türk Telekom altyapı sistemlerini kullanılarak işletmekle birlikte günlük 130.000.000 adet fatura işleme kapasitesini de kazanmış olmaktadır.

E-Fatura Portal Çözümü

Elektronik Fatura Portal Çözümü,  ana işlemlerin internet aracılığıyla genel kullanımını sağlamalarına olanak vermektedir. GİB’in sunduğu portal aracılığı ile faturalar manuel olarak alıp gönderme durumunda kalınmaktadır. Logo mind budget sistemi ile de birlikte ilerletilebilmektedir.

Belirlenen sistemlere uygun entegrasyon durumu sağlandığı zaman size ait bilgi işlem sistemleri arayıcılığı ile, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın sistemine entegre olan logo yazılım elektronik fatura uygulamasını da tercih edilerek kullanımı sağlanmaktadır.

Paylaş: