Logo Yazılım Destek Hizmetleri

Günümüz teknoloji hizmetlerinden Logo Yazılım çözüm ortağı Ekol Yazılım ve Danışmanlık olarak kullanıcılarımızın ihtiyaçlarını gözeterek ve süreç boyunca gerekli destek hizmetlerini sunmaktayız. Pandemi sürecinde özellikle değişen düzen ve ihtiyaç duyulan sistemlerin geliştirilmesi Logo Yazılım destek hizmetleri ile sağlanmaktadır.

 

Destek hizmetleri kullanıcılarımızın logo destek, tele destek ve lisans bakım hizmetleri alanlarında karşılaşabileceği sorun ve durumlara karşı çözüm önerileri getirmektedir. 

 

Logo Destek Hizmetleri Nelerdir?

Logo Yazılım tüm kullanıcılarının bilgi sistemlerinde oluşum gösterebilecek olan sorun ve ihtiyaçlara yönelik etkili çözüm önerileri ve hizmetler geliştirme sürecinde geniş bir perspektif sunmaktadır. Sağlanan destekler aşağıdaki gibi nitelendirilmiştir:

 

Proje danışmanlığı  

Proje danışmanlığı ile işletmelerin gelişim gösterdiği alanlarda üreteceği projelerin hedef kitlesi, içeriği ve düzenlenmesi konularında destek hizmetleri sunulmaktadır. Kurumsal organizasyonları ve finansal kapasiteyi arttırmak amacıyla destek sağlanan proje danışmanlığı ile kendi oluşturduğunuz veya daha önceden var olan bir planı uygulamaya dökebilirsiniz. Toplumsal fayda ve içerikleri göz önüne alarak sistemlerin ilerlemesine destek olunmalıdır.

 

Kullanıcı eğitimleri  

Kolay ve etkili arayüzü sayesinde işlemleri hızlı ve verimli bir şekilde ilerletmeyi hedefleyen Logo Yazılım olarak sistemlerin kullanımlarını kullanıcılarımıza göstermekteyiz. Gelişim gösteren sistemlerin ilerlemesi ve güncellenmesi ile oluşan farklılaşmayı kullanıcılarımıza sunmaktayız.

 

Uzak bağlantı  ve Yerinde destek

İşlemlerinizi gerçekleştirirken gerekli bakım ve destek süreçlerinde uzaktan bağlantı kurarak arayüzlerinizi incelemenize ve gerekli süreç yönetimi hakkında bilgilendirme almanıza yardımcı olunmaktadır.  

 

Tele-Destek  

Logo çözümlerine yönelik telefonla desteği de sunan Logo Tele-Destek hizmeti ile Logo kullanıcıları ve Logo İş Ortakları'na yönelik olarak sunulmaktadır. Teknik destek ekibinin çalışmaları ile verilen hizmet pazar günleri hariç diğer günler, 08.00-19.00 saatleri arasında sizlere sunulmaktadır. Logo kullanıcıları, Logo merkezden başvuru sağlayarak tele-destek hizmetlerine erişebilmektedir.

 

Veri bakımı  

Sistem içerisinde ele alınarak işlemlenen verilerin bakım ve güvenliğinin sağlanması oldukça önemli bir konudur. 

 

Network ve veritabanı danışmanlığı

Etkileşim ağlarını kurarak sistemler arası kontak kurmak, süreci işlemlemek büyük önem taşımaktadır. Veritabanlarınızın kontrol altında ve güvenli bir şekilde kullanılmasına yardımcı olmak ve gerekli desteği sunmak büyük önem taşımaktadır.


 

Paylaş: