E Mutabakat Nedir?

E mutabakat iş yaşamında olan firmalar arasında ortaya konacak olan tüm durumların, borçların, kuralların kontrolünü sağlayan e dönüşüm hizmetlerindendir. Kelime anlamı uzlaşma olan mutabakat muhasebe alanında sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

E mutabakat ile kullanıcılar alacak verecek arasındaki borç tablosunu ve diğer notları kontrol edebilmektedir. Bu durumda logo yazılım çözümleri ile kullanıcılar ek destek alarak süreçlerini daha düzenli ve sistemli ilerletebilmektedirler. Örneğin e fatura, e arşiv fatura, e defter gibi çözümler logo yazılım tarafından geliştirilerek süreçte depolama, güncelleme ve veri analizi gibi pek çok alanda tercih edilmektedir. E fatura hizmetinde kullanıcılar pek çok veri kaydını tutarak platformda paylaşımını sağlayarak kayıtlı kullanıcılar arası etkileşimi kurabilmektedir. Diğer bir sistem olan e defter hizmeti ile de elde olan tüm veriler veritabanına kaydedilerek depolama sorununa çözüm getirilmiş ve kullanıcılar arası iletim de sağlanmış olunmaktadadır.

Diğer çözümlerle arasında güçlü bir etkileşim bulunan e mutabakat pek çok avantajı içermektedir.

Neden E Mutabakat Yapmalıyım?

Logo yazılım hizmetleri kullanıcıların en büyük kaygısı olan güven etmenini destekleyerek işlemleri sorunsuz olarak ilerletebilmektedir. Artık mutabakat formu oluşturmak ve taraflar arası sistematik ilerleme sağlamak logo yazılım ile oldukça kolay olmaktadır. Gerekli adımları izleyerek ve bilgi alarak, diğer yazılarımıza ulaşarak süreci tamamlayabilmektesiniz.

Mutabakat formlarını saklamak veya biriktirip depolamak yerine arşivleme, depolama, kargo, kağıt vs masrafları olmayan bir yöntemi tercih etmeniz gereklidir. Ticari ilişkilere katkı sağlayarak geniş alanda iş düzenleme olanaklarını da getirmektedir. Yoğun ilişkiler göz önüne alındığında sistemli bir şekilde e mutabakat ile süreçlerin düzenlenmesi gereklidir. Bunları şu şekilde özetlemek olanaklıdır;

Etkili İletişim Hızlı İşlemler Tasarruf
Hazırlanan programlarda ortaya pek çok hata çıkabilmekteydi. Günümüzdeki dia yazılım sistemi ile artımk hatalar azaltılmakta ve taraflar arası etkileşim de bu doğrultuda olumlu olarak gelişmektedir. Yapılacak olan tüm işlemler hızlı bir şekilde iletilmektedir. İş süreçlerine hız ve verimlilik hakim olmaktadır. Kargo gecikmeleri ve bekleme süreleri de ortadan kalkmış olmaktadır. Kağıt, kargolama, depolama gibi masrafların ortadan kaldırılması maliyete de olumlu katkı vermektedir. Ayrıca çevre dostu olması da kullanıcıların önem verdiği bir husus olarak karşımız açıkabilmektedir.

 

Paylaş: