e-Fatura Kullanımında Detaylandırmalar

e-Fatura kullanımı işletmelerin en çok kullanımını sağladığı çözümlerden birisi olmaktadır. Alanında uzman kadromuz olan LOGO Yazılım ekibi olarak e-Fatura kullanımını sizlerle paylaşmaktayız. 

e-Fatura tüm ERP ve yazılımlara entegre olarak ilerleme sağlayabilmektedir. Faturalarınızı dijital ortamda hazırlama ve gönderme imkanlarına sahip olmaktadır. Dilediğiniz gibi saklama ve anında iletme imkanını bu şekilde sağlayabilmektesiniz. e-Fatura nedir? Nasıl kullanılmalıdır? Ayrıntılı bir şekilde işlemleyelim.

 

e-Fatura Nedir?

e-Fatura elektronik fatura anlamına gelmektedir. Alanında uzman ekibimiz ile LOGO Yazılım olarak sizlere gerekli bilgilendirmeleri sunmaktayız. Pek çok işletme e-Fatura kullanmak istemektedir. Bazıları ise zorunlu olarak bu hizmetten yararlanmak durumundadır. Genel anlamda bildiğiniz zorunlu durumlar şu şekilde sıralanmaktadır.

 

e-Fatura Kullanımında Zorunlu Durumlar

1. Brüt satış hasılatı 5 milyon TL ve üzeri olan mükellefler  

2. 6/6/2002 tarihli ve 4760 sayılı ÖTV Kanununa ekli I sayılı listedeki malların imali, ithali, teslimi vb. faaliyetleri nedeniyle Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan (EPDK) lisans alan mükellefler 

3. 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (III) sayılı listedeki malları imal, inşa ve ithal edenler 

4. İnternet Aracılığı ile satış kiralama işlerine internet siteleri aracılığıyla aracılık edenler ve internet reklamları yayınlayan internet reklam hizmet aracıları 

5. Komisyoncu veya tüccar olarak sebze - meyve ticareti yapanlar 

6. Bavul ticareti yapan firmalar e-Fatura kullanımında zorunlu olan mükellefler arasında yer almaktadır. Ancak siz gönüllü bir şekilde bu hizmetten yararlanabilirsiniz.

 

Elektronik Fatura Avantajları Nelerdir?

Düşük maliyet, güvenilirlik ve hız sağlayan elektronik faturalar pek çok avantajı sizlere sunmuştur. Düşük maliyeti açıklarsak; kağıt baskı, arşivleme, iş gücü ve dağıtım gibi maliyetlerde düşüklüğün olması anlamına gelmektedir.  Kağıt faturadan farklı olarak dijital ortamda düzenleyebilme imkanı da değerlendirildiğinde oldukça kolaylıklar sağlanmaktadır.  

İş akışlarının hızlı bir şekilde yönetilmesine imkan sunan e-Fatura ile kolay entegrasyon sağlanmaktadır. İş süreçlerinize ve mevcutta yer edinmiş olan yazılımlara kolay bir şekilde entegrasyon sağlanmaktadır. Bu durumda hız ve verimlilik muhasebe süreçlerine katkı vermektedir. Çevre dostu kullanımı ile kağıt kullanımını da azaltmanız mümkündür. 

Paylaş: