E Defter Kullanmak Zorunda Mıyım?

Logo yazılım olarak sistemlerin günümüz teknolojisine uygun ilerlemesine katkı sunacak çözümler geliştirmekte, süreç takibini ön planda tutmaktayız. E devlet çözümleri ile özellikle koronavirüs pandemi sürecinde evden çalışma durumuna getirilmiş olan kullanıcılarımıza destek sunmaktayız. E fatura, e arşiv fatura ve e defter kullanımı ile süreç analizlerinize destek sunulmaktadır.

 

E Defter Nedir? Neden Kullanılır?

E defter, kanunen zorunlu olacak olan yevmiye ve tüm büyük hesapların dijital ortamda muhafaza edileceği uygulamalardır. 

 

Tüm verileri ve dosyaları daha güvenli bir şekilde saklama imkanı sunmaktadır. Veri kaybı olmadan gerekli dosyaları inceleme, güncelleme ve gönderme imkanına sahip olmaktasınız. Ayrıca verimlilik ve tasarruf temelli çalışmakta, kağıt ve matbaa işlemlerinde maliyet düşürerek ekonomik anlamda sizlere destek sunmaktadır. Çevre dostudur.

 

E Defter Çalışma Planı Nasıldır?

  • Yevmiye defteri kendi sınırlarını aşmış mı bakılır ve ardından defterin imzalanması sağlanır.
  • Defterinizin şema ve şematron kontrol işlemleri tamamlanır.
  • Yevmiye defterinin beratını oluşturma işlemlerinin ardından defterin imzalanması gerçekleştirilir.
  • Defterin bu sefer beratı şema ve şematron kontrol işlemleri gerçekleştirilir.
  • Berat dosya içerisinde sıkıştırılır.
  • Hatası bulunan işlem dosyaları GİB' in web adresine dosya halinde yüklenir. 

 

E Defter Kullanırken E Fatura Kullanmalı Mıyım?

E fatura elektronik ortamda hazırlanan fatura anlamına gelmektedir. E fatura kullanıcısı olmasanız da e defter kullanabilmektesiniz. Ancak e fatura kullanım zorunluluğunuz mevcut ise e defter de kullanmak durumundasınız. “E Fatura Hizmetinde Yeni Tebliğ İçeriği Nedir?” sorusunu düşünenler için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın düzenlediği tebliği incelemekte fayda vardır. 

 

Elektronik fatura ile işlemlerinize hız ve verimlilik katarak sürecinizi ilerletmeniz mümkündür. Faturalarınızı güncellemeniz, düzenlemeniz ve iletimini kurmanız oldukça kolaylaşmaktadır. Online ortamda süreç düzenlemesini kurmak, iletimi sağlamak ve depolama sorunlarını çözmek sistemlerin işleyişlerine katkı sunmak için oldukça önemlidir. 

 

Doğa dostu ve güvenilirdir. Kağıt ve arşivleme masrafına da son vererek maliyet düşüklüğüne katkı sunmaktadır.

 

Ekol yazılım ve danışmanlık hizmetleri olarak sizlere süreç içerisinde karşılaşabileceğiniz durumlara yönelik destek sunmakta; süreçlerinizi , işlemlerinizi verimli bir şekilde ilerletmeniz adına hizmet vermekteyiz. 

 

Paylaş: