E Arşiv Hizmetinin Tercih Edilme Sebepleri Nedir?

Küçük, orta ve büyük işletmelerin her an her dakika rekabette olduğunu biliyoruz. E - Arşiv, E - Fatura gibi İnternet bazlı çözümler işletmelerin rekabet sürecini kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. İşletmeler için arşivleme ve faturalaşma işlemleri gibi zaman ve maddi israfa yol açan işlemlerin önüne geçmenizi sağlar. 

E - Arşiv Nedir

Logo yazılım ile E - Arşiv aracılığıyla firmanızın tüm matbaa üzerinden gelen ya da giden verilerin dijital platform üzerinde muhafaza edilmesidir. Alım, satım, stok bilgileri, hasarlı ve zafiyet almış ürün ve kayıp miktarı gibi bir çok verinin saklanmasını ve korunmasını sağlar. Bundan ziyade E - Arşivin asıl amacı ve gayesi Vergi Usul kanunu uyarınca kağıt bazında düzenleme, muhafaza edilme ve ibraz edilme şartı bulunan faturalarınızın, 433 sıra nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde yer almakta bulunan şartın uygun olması üzere elektronik ortamda düzenlenebilmesi ve ikinci bir nüshasını elektronik platform üzerinde muhafazasının sağlanması ve ibraz edilmesini sağlamaktadır. E - Arşiv hizmetinden yararlanmak için mükelleflerin 397 sıra nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile hayata geçirilen E - Fatura hizmetini de kullanmaları gerekmektedir. E - Fatura üzerinden E - Arşiv' e geçirilen bilgi ve verilerin dışında E - Fatura hizmeti kullanılmadan sağlanan tüm fatura arşiv işlemleri için E - Arşiv Fatura hizmet adı tercih edilmiştir. 

E - Arşiv Fatura ile E - Fatura arasında ki temel bir fark vardır. Bu fark işletme ve işletmenin müşterisi için bir çok kolaylığa sebep olduğu gibi sağlam bir veri tabanına ihtiyaç duymakta. Bu nedenle de E - Arşiv Faturanın içerisinde yer almamakta. E - Arşiv ile E - Fatura arasında ki temel fark ise E - Fatura hizmetinde oluşturulan faturalar alıcısına GİB üzerinden daha kaliteli şekilde iletilmesidir. 

E - Arşiv Fatura Zorunluluğu

433 sıra nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde söz konusu olan işletmeler, İnternet ortamında ürün veya hizmet ticareti yapan ve 2015 ve müteakip hesap dönemleri içerisinde brüt satış hasılatının 5 Milyon Türk Lirası ve üzerinde seyir eden mükelleflerin E - Arşiv kullanımı zorunlu tutulmuştur.

Paylaş: