E - Devlet Hakkında Bilgilendirme

E  - Devlet uygulaması yönetim de olan devletin halka karşı bulunan sorumluluklarını yerine getirmesi ve ekstra sunmuş olduğu ayrıcalıklar hakkında bilgi vermesi için kullanılmaktadır. Her vatandaşın E - Devlet kullanma zorunluluğu yoktur tamamen vatandaşın inisiyatifine kalmış bir konudur. E - Devlet vatandaşlık sahibi olan kişilere devlet tarafından verilen tüm hakları kapsar. Kısaca E - Devlet çok yönlü bir uygulamadır vatandaş ile devlet arasında iletişimi sağlarken yönetime kadar işlem yapma yetkisi sunar. 

E - Devlet Nedir

E - Devlet elektronik ortamda İnternet alt yapısı aracılığıyla vatandaşlık sahibi olan bireylerin haklarını öğrenmesini ve kullanması için geliştirilmiş bir uygulamadır. E - Devlet sadece bilgilendirme için geliştirilmiş bir uygulama değil elbette ki yönetim hakkına sahip olan vatandaşların hızlı ve resmi şekilde işlem yapmasını da sağlamak için geliştirilmiştir. E - Devlet uygulaması sayesinde bir çok işlem için notere gitme gereği bile kalmaz. E - Devlet uygulaması devlet ile halkın bir araya geldiği noktadır. Tüm faaliyetlerin şeffaflık kazanması yine  E - Devlet uygulaması ile mümkün olmaktadır.

E - Devlet Uygulamasının Özellikleri

Gelişen teknoloji ile bir çok işlem artık elektronik ortamda gerçekleştirilmekte ve sunulmakta. E - Devlet uygulaması da her bireyin devlet tarafından yapılan ve sunulan hizmetlerden rahatlıkla faydalanabilsin diye geliştirilmiştir. Bunun yanı sıra artık devletler arasında ki fiziksel uzaklık bir anlam ifade etmemekte. İnternet üzerinden her an her devlet hakkında resmi veya gayri resmi bilgi toplanabilmekte. E - Devlet uygulaması devlet işlemlerini resmi şekilde yayınlarken çıkabilecek olumsuz dedikoduların da önüne geçmiş oluyor. E - Devlet, yönetim ile halkın arasında ki büyük binaları ve uzun kuyrukları ortadan kaldırıyor. İşlemleri takip etmek, talimat vermek gibi bir çok işlem için E - Devlet uygulamasından yararlanabilirsiniz. 

E - Devlet sadece kişi bazlı bir uygulama da değildir. İşletme, şirket ya da firmaların temel veri yineleme ve bilgi alış verişi sağladıkları da bir uygulamadır. E - Devlet özellikle bu konuda ciddi önem sahibidir. E - Devlet sayesinde işletmenizin tüm verilerini devlete bildirmek için ekstra zaman kaybetmemiş olursunuz. 

E - Devlet Kullanıcısı Ne Kazanır

Başından beri bahsettiğimiz gibi E - Devlet uygulaması hayatı kolaylaştırmak yani hızlandırmak için var. Zamandan tasarruf etmenizi sağlar.

Bir çok işlem için maliyeti azaltır.

Bireysel işlem hakkı sağlar.

Kağıt ve benzeri matbaa ürünü harcamasına gerek kalmaz.

Kamu ve bireylerin yönetim hakkını hızlı bir şekilde kullanmasına olanak sağlar.

Bireyin kamu ile işbirliği halinde olması sayesinde işlem güvenliği artacaktır. 

Paylaş: