E - Defter Nedir?

E - Defter belirli bir koşul gözetilerek zorunlu kılınan teknolojik bir hizmettir. E - Arşiv ve E - Fatura programlarını hukuken kullanım zorunluluğu bulunan işletmelerin doğrudan E - Defter kullanması da zorunlu tutulmuştur. E - Defter işletmenizi ilgilendire bir çok bilgi ve veriyi elektronik ortamda muhafaza ederken hatalara ve kasti değişikliklere izin vermez bu sayede hukuki işlemler için delil niteliği de kazanır.

E - Defter Nedir

E - Defter aslında işletmenizin bir çok bilgisini sakladığınız, her türlü hesabı yaptığınız muhasebe defterinizin ta kendisi. E - Defter ile elektronik ortama taşınan hesap defteriniz içerisinde maaşlardan tutun alınan her türlü malzemeye kadar detaylı şekilde yazılır. E - Defter' e dışarıdan bir müdahale gerekli imza ve onaylarla sağlandığı için hukuki her türlü işlem için de kesin delil kaynağı olarak belirtilir. 

Yevmiye hesabına uygun şekilde tüm hesaplama ve notlandırma işlemlerini E - Defter yapar.

E - Defter sürekli bir düzen halindedir. Gelir - Gider tüm bilgi ve verinin analizini sağlar, şema haline getirir.

Berat imza işlemleri E - Defter tarafından sağlanır.

Defterin berat kontrolü yapılır, şema ve şematron şeklinde kolay erişim sağlanır.

Hata tespit edilen dosyalar çöpe atılmaz, kaybolmaz. GİB dosyası halinde web adresine yüklenir.

E - Defter tüm bu işlemleri hızlı güvenli ve hata payı düşük şekilde hallederken siz de rahat bir nefes alabileceksiniz. Tüm matbaa gereksinimlerinizden kurtulacak, arşiv ve benzeri işlemler için gereksiz masraf etmeyecek ve doğayı korumuş olacaksınız. E - Defter her anlamda kârlısınız.

E - Defter Kullanım Zorunluluğu

E - Defter kullanım zorunluluğu Vergi Usül Kanunu gereğince 10 Milyon ve fazlası değerlerde cirosu bulunan şirket, işletme ya da firmalar için geçerlidir. E - Defter kullanım zorunluluğu bulunan şirket, işletme ya da firmalar istediği zaman ve dönem de geçiş işlemlerini tamamlayamıyor. Zorunlu şekilde E - Defter' e geçiş yapacak işletme, şirket ya da firmalar yıl başında geçiş işlemlerini tamamlamalıdırlar. Aksi taktirde bir sene daha beklenecek ve hukuki bir zorunluluğu yerine getirmediği için hukuki bir süreç başlayacaktır. 

E - Defter kullanmak sadece zorunluluk esasına dayanmamakta. Bir çok işletme, şirket ya da firma daha hukuki zorunluluk söz konusu bile değilken E - Defter uygulamasına geçişini tamamlıyorlar. Yani gönüllü şekilde E - Defter kullanmak da mümkün. Zorunlu geçişin aksine yıl başında değil dönem başında kayıt işlemleri başlar ve noktalandırılır. E - Defter uygulamasını zorunlu değil de gönüllü kullanmak isteyen işletme, şirket ya da firmaların gayrisafi hasılatı 10 Milyon da olmadığını farz edersek E - Fatura ve benzeri uygulamaları kullanmaları da gerekmez. 

 

Paylaş: