E - Arşiv Hakkında

E - Arşiv işletmenizin arşivleme işlemlerini elektronik ortamda yapan hizmete verilen addır. İşletmenizin faturalarından, stok bilgisine hatta müşteri temsilcisi konuşma kayıtlarına kadar arşivlenecek bir çok  veriyi İnternet alt yapısını kullanarak sağlayan kimi koşullar neticesinde zorunlu tutulmuş olan E - Arşiv kullanıcının işlemlerini kolay bir hale getirmek için kurulmuştur. 

E - Arşiv ile işletmeniz ile benzer üretim, tüketim ve dağıtım yapan işletmelerin önüne geçmeniz mümkün. İşletmenizin içerisinde bulunduğu rekabeti hep bir adım önden takip edebilmek için E - Arşiv bir çok konuda siz değerli müşterisine hizmet vermekte. Başlı başına bir arşiv departmanını ortadan kaldırarak ekstra sermaye kaynağı kazanmanızı sağlar. 

E - Arşiv ile depolanacak veri hacmi hizmetinin yanı sıra E - Arşiv Fatura gibi bir hizmeti de sağlamakta. E - Arşiv Fatura, E - Fatura' nın aksine GİB üzerinden ulaştırma yapamamaktadır. Fakat E - Arşiv Fatura ile kesilen faturalar fiziki olarak matbaa ürünü şeklinde de basılıp ulaştırılır. E - Arşiv Fatura ile hazırlanan ve kesilen faturaların sahihlik derecesi ekstra artırılır. Çünkü alıcısına gönderilen fatura kopyasının dışında bir adet kopyası da elektronik ortamda İnternet üzerinde mali mühür ve zaman damgası ile imzalanmış bir şekilde E - Arşiv içerisinde yedeklenir. E - Arşiv Fatura ile bir aylık fatura işlemlerinizin analizi her ayın 1' i ie 15' i arasında sizlere sunulur. Tüm analiz işlemleri E - Arşiv içerisinde ki işlemleri kapsar ve sizin herhangi bir ekstra işlem yapmanıza gerek duymaz. E - Arşiv Fatura ile iptal edilmiş işlemler ayrı sıralanır ve hesaplamada özellikle belirtilir. 

E - Arşiv Faturanın Kazandırdığı Noktalar

Oluşabilecek hukuki işlemlerde elektronik ortamda %100 güvenli kaynak ve veri sunması.

E - Arşiv Fatura ile müşteriye fatura ulaştırma esnasında oluşabilecek olumsuzlukların önüne geçilir. ( kaybolma, yırtılma ve benzeri )

E - Arşiv Fatura ile kağıt, mürekkep ve benzeri matbaa ürünlerinden tasarruf edilir.

E - Arşiv Fatura ile işçlik, arşiv düzenleme, denetleme gibi bir çok bölüme gereksiz masraf yapmanıza gerek kalmaz.

E - Arşiv Fatura Zorunluluğu

433 sıra nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde söz konusu olan işletmeler, İnternet ortamında ürün veya hizmet ticareti yapan ve 2015 ve müteakip hesap dönemleri içerisinde brüt satış hasılatının 5 Milyon Türk Lirası ve üzerinde seyir eden mükelleflerin E - Arşiv kullanımı zorunlu tutulmuştur.

Paylaş: